top of page
  • Pages  : 222

  • Poids : 

  • Dépôt légal : mars 2018

  • Dimensions : 27.2 x 20.2 x 2

  • EAN : 978-6052953709

  • Traduction : Orhun Alkan

Adalar'a Çıkmak (Ciltli):

İstanbul Açıklarındaki Bir Takımadanın Öyküsü

Çocukluğumdan beri haritaya ne zaman baksam gözüm hemen bir ada arar.
Haritada ada görmeyeyim, içimdeki dostluklar, sevgiler,
bir karıncalanmadır başlayıverir.
Sait Faik, "Haritada Bir Nokta", Son Kuşlar
İstanbul'un yanı başında, görüş mesafesi içinde, haritalara dokuz nokta olarak yansıyan ve günümüzde metropolün ilçesi olan bir takımada uzanıyor. Batılıların "Prens Adaları", bizim kısaca "Adalar" dediğimiz bu kara parçacıklarının kendilerine özgü tarihleri, efsaneleri, öyküleri var. Catherine Pinguet on iki yıl boyunca İstanbul'da yaşadı, çeşitli üniversitelerde karşılıklı edebiyat ve tarih dersleri verdi. Hala her fırsat bulduğunda İstanbul'a gelen ve her gelişinde de mutlaka Adalar'ı ziyaret eden Pinguet, Adalar'a Çıkmak adlı bu çalışmasında okuyucuyu Adalar'ın tarihinde yolculuğa çıkarıyor. Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden geçip günümüze kadar uzanan anlatıda, tarihsel yaklaşımın yanı sıra, Troçki'den Sait Faik'e, Theophile Gautier'den Yahya Kemal'e Adalar'da yaşamış veya gelip geçmiş yazarların, şairlerin, seyyahların izlenimleri kadar, "isimsiz" adalıların anıları, tanıklıkları da önemli bir yer tutuyor.
Çok büyük bölümü Pierre de Gigord'un koleksiyonundan derlenmiş ve bazıları daha önce hiç yayımlanmamış 55 fotoğraf, kartpostal ve görsel malzemelerden oluşan Albüm bölümü de çok kolay okunan bu keyifli kitaba ayrı bir zenginlik katıyor.
Fransızca konuşanların deyişiyle "monter aux iles" ("Adalar'a çıkmak"), günümüzde de pek çok kişi tarafından hala İstanbul'dan kaçmanın, kalabalıktan ve trafikten uzaklaşmanın en güvenli yollarından biri olarak görülüyor.
Yolunuz Adalar'a düşerse, Pinguet'nin bu eserini okumuş olmak dolaşacağınız mekanlara farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Les lecteurs qui ont acheté ce livre ont aussi aimé
bottom of page